Gimp Panorama yapma eklentisi Pandora

Gimp Panorama eklentisi Pandora’nın kurulumu

1- https://shallowsky.com/software/pandora adresinden pandora-combine-0.9.3.scm yazan bağlantıya sağ tıklanarak Bağlantıyı farklı kaydet seçeneği ile pandora-combine-0.9.3.scm dosyası bilgisayara kaydedilir.

(Not: Eğer Gimp resimleri sağdan sola açarsa bunu düzeltmek için reverse-layers.scm eklentisi de kullanılabilir. Bu durumda yukarıdaki aynı işlem reverse-layers.scm bağlantısı için de yapılıp reverse-layers.scm dosyası da bilgisayara kaydedilir. Ama Gimp 2.4 üstü sürümlerde bu eklentiye gerek yoktur.)

2- İndirilen pandora-combine-0.9.3.scm dosyası (ve tercihen reverse-layers.scm dosyası) GIMP Script dizinine (Örn: /home/osifa/.config/GIMP/2.10/scripts) yerleştirilir. Eğer GIMP script dizininin yerinden emin olunmazsa, Gimp açılır ve Düzenle>Tercihler>Dizinler>Betikler seçeneğine tıklanarak script dizininin yerine bakılır.

3- Pandora eklentisi (pandora-combine-0.9.3.scm) GIMP script dizininin içerisine yerleştirildikten sonra Filters>Script-Fu>Betikleri Yenile seçeneğine tıklanarak eklenti menüde görünür hale gelir. Eklenti Filters>Combine menüsünde Arrange as Panorama olarak görülür.

_____________________________

Gimp Panorama eklentisi Pandora’NIN kullanımı

1- Dosya>Katman olarak aç seçeneği ile birleştirilecek fotoğraflar seçilir ve açılır. (ikiden fazla resim de seçilebilir)

2- Yüklenen fotoğrafta eğer arkaplan katmanı varsa, arkaplan Katmanlar Sekmesi‘nden silinir.

3- Fotoğraf açılma sırası ters olursa pencereyi kapatıktan sonra fotoğrafları tekrar açıp Pandora eklentisini çalıştırmadan önce sağa gelmesi istenen fotoğraf sağ taraftaki Katmanlar Sekmesi‘nin içerisinde yukarı sürüklenip kaydırılarak üste alınır. Veya Katman>Yığın>Reverse Layer Order ile sıralama değiştirilir. Fotoğraflar alfabetik sırayla açıldığından baştan isimlendirilerek de düzenlenebilir.

4- Fotoğraflar açıldıktan sonra Filters>Combine>Arrange as Panorama aktif edilir. (Not: Görüntü 1:8 oranında küçültülürse daha rahat çalışılır.)

5- Fotoğraflar sürüklenerek düzenlendikten sonra kenarlarda kalan fazlalıklar kırpılarak Panorama fotoğraf kaydedilir.

ÖRNEK:

Not: Fotoğraflar Kyme Antik Kent’te çekilmiştir.

Kaynaklar:
https://shallowsky.com/software/pandora/
https://docs.gimp.org/en/install-script-fu.html

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s